Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.


 Użytkownik
	


Nie wiedziałem jaki tytuł napisać aby najtrafniej oddawał to, co chciałbym zrobić. :/ Mam modem PLAY MOBILE podłączony do kompa stacjonarnego, na którym działa internet z tegoż Playa. Chciałbym udostępniać pliki i jakieś programy przez SAMBĘ w sieci 3 komputerów, do tego postawiłem router Tp-linka i podpiąłem kablem do tegoż kompa stacjonarnego żeby zrobić małą sieć.
Tylko mam taki problem...jeżeli komputer połączy się z routerem to nie śmiga mi internet z Play Mobile (tzn. połączony jest bo pobiera IPki), wygląda to tak jakby komputer w pierwszej kolejności "szukał" internetu z routera a powinien korzystać z połączenia mobilnego bo routerek jest tylko w celu udostępniania plików.
Można to zrobić tak żeby internet z Playa działał na stacjonarnym mimo podłączenia routera? Albo może uda się jakoś udostępnić  internet z Playa przez ten router?
Trochę to wszystko zawiłe :D
Ostatnio edytowany przez milik (2014-11-13 12:44:19)
Offline





 Cenzor wirtualnego świata
	No bo ci router przepisuje bramkę przez dhcp i temu nie masz internetu.
Zrób sobie metryki dla interfejsów i oznacz pakiety w iptables po czym kieruj je do odpowiednich punktów przeznaczenia w tablicy routingu . Albo wgraj sobie OpenWRT na ten router i podepnij ten modem do routera, wtedy i sieć ci będzie działać i net będziesz miał wszędzie.
Tu masz przykład jak to się robi: http://linux-ip.net/html/adv-multi-internet.html
Ostatnio edytowany przez morfik (2014-11-05 14:29:44)
Offline




 Pan inż. Cyc
	




# route -n
I tam masz trasy, jak zauważysz to domyślna trasa (oznaczona jako sieć 0.0.0.0) ustawiona będzie dla bramy którą jest router.
Rozwiązania:
a) pobieranie samego adresu z DHCP
b) ustawienie DHCP na routerze bez parametru bramy (o ile się da)
c) statyczna konfiguracja IP dla karty sieciowej ( i wyłączenie DHCP)
Offline


 Użytkownik
	


morfik napisał(-a):
No bo ci router przepisuje bramkę przez dhcp i temu nie masz internetu.
Zrób sobie metryki dla interfejsów i oznacz pakiety w iptables po czym kieruj je do odpowiednich punktów przeznaczenia w tablicy routingu .
Uaaa....ja nawet nie wiem co to iptables a co dopiero pisanie jakiś reguł. 
 
morfik napisał(-a):
Albo wgraj sobie OpenWRT na ten router i podepnij ten modem do routera, wtedy i sieć ci będzie działać i net będziesz miał wszędzie.
Tu masz przykład jak to się robi: http://linux-ip.net/html/adv-multi-internet.html
Ten router to Tp-Link TDW8901G, który mnie został po łączu z Netii, tam nie ma możliwości podłączenia modemu z PlayaOnline.
___
qluk napisał(-a):
# route -n
I tam masz trasy, jak zauważysz to domyślna trasa (oznaczona jako sieć 0.0.0.0) ustawiona będzie dla bramy którą jest router.
Rozwiązania:
a) pobieranie samego adresu z DHCP
b) ustawienie DHCP na routerze bez parametru bramy (o ile się da)
c) statyczna konfiguracja IP dla karty sieciowej ( i wyłączenie DHCP)
Spróbuję statycznie przydzielić IP na eth0 i wyłączę DHCP na routerze, może zadziała.
Offline





 Cenzor wirtualnego świata
	Tu trzeba zrobić coś takiego:
root:~# ip route show default via 10.1.255.253 dev bond0 metric 5 default via 192.168.1.1 dev wlan2 metric 10 10.1.0.0/16 dev bond0 proto kernel scope link src 10.1.21.81 192.168.1.0/24 dev wlan2 proto kernel scope link src 192.168.1.133 192.168.10.0/24 dev br_lxc proto kernel scope link src 192.168.10.100
Mając dwie bramki domyślne, dla każdego interfejsu po 1, trzeba zrobić dodatkową tablicę routingu. Bo jedna jest i tutaj u mnie bond0 wychodzi na świat. i póki co jeszcze wlan2 nie działa. xD
Offline


 Użytkownik
	


Ja mam coś takiego:
root@lumitex:/home/lumitex# ip route show default dev ppp0 scope link 10.64.64.64 dev ppp0 proto kernel scope link src 5.173.121.176 192.168.1.0/24 dev eth0 proto kernel scope link src 192.168.1.2 root@lumitex:/home/lumitex#
Przy przypisaniu statycznego adresu też dzieje się tak samo. 
/etc/network/interfaces wygląda tak:
auto eth0 
iface eth0 inet static 
    address 192.168.1.10 
    netmask 255.255.255.0 
        network 192.168.1.0 
    broadcast 192.168.1.255 
    gateway 192.168.1.1Chyba żeby pominąć wpis gateway, skoro internet ma być z ppp0 ?
Plik /etc/resolv.conf wygląda tak:
root@lumitex:/home/lumitex# cat /etc/resolv.conf nameserver 89.108.195.21 nameserver 89.108.202.21 root@lumitex:/home/lumitex#
Ostatnio edytowany przez milik (2014-11-05 15:49:56)
Offline





 Cenzor wirtualnego świata
	Dopisz sobie do tych dwóch interfejsów sieciowych co masz parametry metic 1 i metric 2, ten z niższym numerem będzie od netu.. U mnie sieć tak działa bez żadnego problemu, tylko przez drugi interfejs nie działa net.
Ostatnio edytowany przez morfik (2014-11-05 16:25:20)
Offline



 Użytkownik
	



 Pan inż. Cyc
	




morfik napisał(-a):
Dopisz sobie do tych dwóch interfejsów sieciowych co masz parametry metic 1 i metric 2, ten z niższym numerem będzie od netu.. U mnie sieć tak działa bez żadnego problemu, tylko przez drugi interfejs nie działa net.
Nie chce mi sie wszystkiego cytować, ale czytasz ze zrozumieniem, czy wróżysz z pikseli? Przecież jest napisane że ów router zapewnia tylko L2, to na kiego bawić się w bzdurne metrykie trasy? Pomijam że one służą do zuepłnie innych zastosowań niż tutaj jest podane.
Wracając do tematu, jak kolega powyżej, gateway to router który ma stanowić bramę dla ruchu. W tym wypadku wpisałeś że cały ruch ma być domyślnie kierowany bramą 192.168.1.1. Usuń ten wpis i będzie działać.
Offline





 Cenzor wirtualnego świata
	No choćby z tego powodu, że jak nada metryki interfejsom, to może pobierać konfigurację sieci via dhcp i nie ma znaczenia co mi serwer dhcp przyśle, bo będzie się liczyła metryka i może mieć i sto domyślnych bram, a i tak ustawią mu się je w odpowiedniej kolejności i pierwsza będzie zawsze ta, przez którą idzie net. Także metryki są ok. xD
Offline




 Pan inż. Cyc
	




morfik napisał(-a):
No choćby z tego powodu, że jak nada metryki interfejsom, to może pobierać konfigurację sieci via dhcp i nie ma znaczenia co mi serwer dhcp przyśle, bo będzie się liczyła metryka i może mieć i sto domyślnych bram, a i tak ustawią mu się je w odpowiedniej kolejności i pierwsza będzie zawsze ta, przez którą idzie net. Także metryki są ok. xD
Nadal masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem i RFC chyba również. Metryki służą protokołom trasowania i nadaje się je per trasa, a brak własnej wiedzy potwierdziłeś pokazując, że masz dwie identyczne trasy wpisane na dwa sposoby przez ten sam interfejs. Jeśli sieć jest nietrasowana to GIADDR uzupełnia się zerami. Więc jeszcze raz struktura przepływności sieci sięga tutaj tylko L2 więc nie konfiguruje się tego poprzez zabawy z wyższą warstwą.
Offline





 Cenzor wirtualnego świata
	Ja tam tylko sobie próbuje ręcznie na linuxie odtworzyć konfigurację, którą mi stworzył mwan3 na routerze -- http://wiki.openwrt.org/doc/howto/mwan3 i jasne, że miljarda rzeczy nie wiem, po to sobie działam by się dowiedzieć, a u mnie w założeniu jest zrobienie setupu multiwan mając do wykorzystania kilku ISP, jako, że tu sytuacja wydawała się podobna, no bo dostęp do dwóch routerów, to skoro z mwan3 działają metryki to co szkodziło mi napisać, że może i w tym przypadku też będą ok, a nóż ktoś się trafi i fixnie mój tok rozumowania o ile jest błędy. Także nie strosz się tak aż nadto. xD
Offline




 Pan inż. Cyc
	




milik napisał(-a):
Chciałbym udostępniać pliki i jakieś programy przez SAMBĘ w sieci 3 komputerów, do tego postawiłem router Tp-linka i podpiąłem kablem do tegoż kompa stacjonarnego żeby zrobić małą sieć.
Mam na czerwono podkreślić czy narysować obrazek? Gdzie tutaj pisze o drugim łączy z siecią Internet? Do dalszej części się nie odniosę bo szkoda słów.
Tyle poza tematem:
Równoważenie obciążenia (identycznie działa na Cisco, Juniper, 3Com/HP, etc.)
"Cisco Networking Academy's Introduction to Routing Conceptsę napisał(-a):
Load Balancing (1.2.2.3)
What happens if a routing table has two or more paths with identical metrics to the same destination network?
When a router has two or more paths to a destination with equal cost metrics, then the router forwards the packets using both paths equally. This is called equal cost load balancing. The routing table contains the single destination network, but has multiple exit interfaces, one for each equal cost path. The router forwards packets using the multiple exit interfaces listed in the routing table.
If configured correctly, load balancing can increase the effectiveness and performance of the network. Equal cost load balancing can be configured to use both dynamic routing protocols and static routes.
By default, Cisco routers can load balance up to four equal cost paths. The maximum number of equal cost paths depends on the routing protocol and IOS version.
EIGRP supports equal cost load balancing and is also the only routing protocol to support unequal cost load balancing. Unequal cost load balancing is when a router distributes traffic over network interfaces, even those that are different distances from the destination address.
oraz
http://linux-ip.net/html/linux-ip.html#adv-multi-internet
Cała dalsza dyskusja o L3 w tym temacie będzie traktowana w wiadomy sposób.
Offline





 Cenzor wirtualnego świata
	

 Użytkownik
	


Jeżeli chodzi o drugi komputer, laptop łączący się przez Wifi to analogicznie mam to zrobić? Bo ten stacjonarny już działa tak jak powinien, czyli w sieci pinguje router i internet śmiga.
W lapku mam tylko 
auto lo
Więc powinno być?
auto wlan0
iface wlan0 inet static 
    address 192.168.1.11 
    netmask 255.255.255.0 
        network 192.168.1.0 
    broadcast 192.168.1.255Offline



 1NF:rM@7iON1SP0vvErr
	



Na lapku najprawdopodobniej masz jakiegoś managera sieci (Network-Manager albo wicd). Jeśli tak to w managerach ustaw statycznie wpis.
Offline



 Użytkownik
	Nie, do wifi inaczej sie łaczy, napisz jakie zabezpieczenie ma siec WIFI (czy ma klucz, jak tak jaki WEP, WPA, WPA2 ... ) to podam co i jak. Nie musisz używać żadnego managera :)
Offline


 Użytkownik
	


djjanek napisał(-a):
Nie, do wifi inaczej sie łaczy, napisz jakie zabezpieczenie ma siec WIFI (czy ma klucz, jak tak jaki WEP, WPA, WPA2 ... ) to podam co i jak. Nie musisz używać żadnego managera :)
Sieć jest niezabezpieczona i nie będzie zabezpieczana bo nie ma takiej potrzeby.
Offline



 Użytkownik
	



 Zbanowany
	




1207
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:01:51)
Offline



 Użytkownik
	auto wlan0
iface wlan0 inet static
        wireless-essid NAZWA_SIECI
        wireless-mode manager
    address 10.10.10.10
    netmask 255.255.255.0Nazwe sieci podaj wsoją, znień IP na swoje maska tez taka jak podawałeś.
podem dasz ifdown wlan0 nastepnie ifup wlan0 i cieszysz się połączeniem. 
Jak coś nie działa po napisz co zwracają komendy:
iwconfig wlan0 
ifconfig wlan0
Offline


 Użytkownik
	


ifdown wypluwa :
interface wlan0 not configured
ifup wlan0 pokazuje:
RTNETLINK answers: Operation not possible due to RF-kill Failed to bring up wlan0
Komendy, które kazałeś sprawdzić wypisują coś takiego (muszę wklepywać ręcznie bo nie mam jak wkleić :) )
iwconfig wlan0 
IEEE 802.11abgn ESSID:"Lumitex" Mode: Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=off Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off Encryption key:off Power Managment:off
ifconfig wlan0
wlan0 Link encap:Ethernet HWaddr f4:b7:e2:7c:54:27 inet addr:192.168.1.11 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0 BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
Zaraz odblokuje RF-kill i zobaczę czy odpalę wlan0.
Ostatnio edytowany przez milik (2014-11-06 15:47:46)
Offline


 Użytkownik
	


Coś dziwnego się stało, przez chwilę działało i zdechło:
root@lumitex:/home/lumitex# ifdown wlan0
root@lumitex:/home/lumitex# ifup wlan0
root@lumitex:/home/lumitex# iwconfig wlan0
wlan0     IEEE 802.11abgn  ESSID:"Lumitex"  
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: B0:48:7A:C9:E7:6C   
          Bit Rate=18 Mb/s   Tx-Power=16 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality=70/70  Signal level=-38 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0
root@lumitex:/home/lumitex# ifconfig wlan0
wlan0     Link encap:Ethernet  HWaddr f4:b7:e2:7c:54:27  
          inet addr:192.168.1.11  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::f6b7:e2ff:fe7c:5427/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:31455 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:25358 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:29947545 (28.5 MiB)  TX bytes:6155914 (5.8 MiB)
root@lumitex:/home/lumitex# ping 192.168.1.1
PING 192.168.1.1 (192.168.1.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 192.168.1.1: icmp_req=1 ttl=254 time=3.08 ms
64 bytes from 192.168.1.1: icmp_req=2 ttl=254 time=2.23 ms
64 bytes from 192.168.1.1: icmp_req=3 ttl=254 time=1.18 ms
^C
--- 192.168.1.1 ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 1.185/2.168/3.081/0.775 ms
root@lumitex:/home/lumitex# ping 192.168.1.10
PING 192.168.1.10 (192.168.1.10) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 192.168.1.10: icmp_req=1 ttl=64 time=3.38 ms
64 bytes from 192.168.1.10: icmp_req=2 ttl=64 time=2.45 ms
64 bytes from 192.168.1.10: icmp_req=3 ttl=64 time=6.70 ms
^C
--- 192.168.1.10 ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 2.454/4.182/6.705/1.824 ms
root@lumitex:/home/lumitex# ping 192.168.1.11
PING 192.168.1.11 (192.168.1.11) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 192.168.1.11: icmp_req=1 ttl=64 time=0.050 ms
64 bytes from 192.168.1.11: icmp_req=2 ttl=64 time=0.037 ms
ping: sendmsg: Network is unreachable
^C
--- 192.168.1.11 ping statistics ---
3 packets transmitted, 2 received, 33% packet loss, time 2000ms
rtt min/avg/max/mdev = 0.037/0.043/0.050/0.009 ms
root@lumitex:/home/lumitex# ping 192.168.1.11
connect: Network is unreachable
root@lumitex:/home/lumitex# ping 192.168.1.10
connect: Network is unreachableOffline



 Użytkownik
	

 Użytkownik
	


root@lumitex:/home/lumitex# iwconfig wlan0
wlan0     IEEE 802.11abgn  ESSID:off/any  
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=17 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          
root@lumitex:/home/lumitex# ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 20:89:84:59:eb:bc  
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Interrupt:16 
eth1      Link encap:Ethernet  HWaddr ea:8d:28:a9:02:b7  
          inet addr:172.20.10.3  Bcast:172.20.10.15  Mask:255.255.255.240
          inet6 addr: fe80::e88d:28ff:fea9:2b7/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:574 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:712 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:145982 (142.5 KiB)  TX bytes:121076 (118.2 KiB)
lo        Link encap:Local Loopback  
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:4549 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:4549 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0 
          RX bytes:341188 (333.1 KiB)  TX bytes:341188 (333.1 KiB)
wlan0     Link encap:Ethernet  HWaddr f4:b7:e2:7c:54:27  
          inet6 addr: fe80::f6b7:e2ff:fe7c:5427/64 Scope:Link
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:31534 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:25674 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:29958146 (28.5 MiB)  TX bytes:6239196 (5.9 MiB)
root@lumitex:/home/lumitex# route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
0.0.0.0         172.20.10.1     0.0.0.0         UG    0      0        0 eth1
169.254.0.0     0.0.0.0         255.255.0.0     U     1000   0        0 eth1
172.20.10.0     0.0.0.0         255.255.255.240 U     0      0        0 eth1
root@lumitex:/home/lumitex#Zauważyłem, że wszystko działa do póki network manager nie spróbuje wyszukać połączenia WiFi, to tak jakby restartowało kartę wlan0. Interfejs eth1 to jest iphone podłączony do USB, z którego leci internet.
Offline